Blog o Głuchych
Jak się uczyć żeby się nauczyć języka migowego

Zrobiliśmy pierwszy krok- podjęliśmy decyzje o nauce języka migowego, ale czy mamy sposoby na jego naukę?

Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji, które na pewno się przydadzą.

1. Nauka poprzez skojarzenia – porównuj znak z tym, z czym Ci się kojarzy. Wiele znaków w języku migowym jest ikonicznych – czyli takich, które odnoszą się do rzeczywistości np. słoń migamy – jak trąba, dom- jak dach. Są też tzw. znaki arbitralne – czyli ktoś umówił się, że na dany znak będziemy migać tak i tak. Tu może działać już nasza wyobraźnia.

2. Możesz oglądać filmiki z tłumaczem języka migowego i czasami na niego zerkać. Jest to dobry sposób nie tylko dla zaawansowanych, ale także i dla początkujących, kiedy dodamy do tego dźwięk z filmu będziemy wiedzieć, o czym tłumacz miga.

3. Zaproś do nauki znajomych, żeby móc się wzajemnie motywować i wspierać. Pomoc drugiej osoby może okazać się bardzo pomocna.

4. Poszukaj możliwości kontaktu z osobami Głuchymi, to pomoże Ci przełożyć teorie na praktykę. Możesz znaleźć fundacje lub inne organizacje, które pomagają osobą g/Głuchym. W dobie internetu możesz też nawiązać taki kontakt online.

5. Ćwicz systematycznie, po nauce nowych słówek powtórz je na drugi dzień, żeby lepiej się utrwaliły. Wielokrotne powtarzanie wpływa pozytywnie na pamięć długotrwałą.

6. Polecam sposób migania przed lustrem, wtedy dodatkowo kontrolujesz mimikę twarzy, która w PJM jest niezbędnym elementem komunikacji.

7. Możesz wykonywać codzienne czynności i przy okazji zastanawiać się ,, jak się miga daną czynności/ rzecz?”, a później ją sprawdzać, w ten sposób uczysz się nowych słówek, albo utrwalasz już poznane.

Możesz do tych sposobów dodać swoje, które pomagają Ci uczyć się tak, żeby zapamiętać na dłużej. Sama zaczynam naukę od ciszy, porządku na biurku i powtarzaniem przed spaniem.

Categories: