Zdarzyło Wam się spotkać osobę Głuchą? Może macie z nią kontakt na co dzień? Chcąc zrozumieć osoby Głuche należy poznać ich funkcjonowanie w świecie. Społeczność Głuchych różni się od społeczności osób słyszących, dlatego poniżej przedstawiam kilka wskazówek i ciekawostek, które pomogą Wam zrozumieć niektóre zachowania.
- Aparaty słuchowe i implanty nie przywracają słuchu w 100%, ale pomagają lepiej słyszeć. Osoba mająca aparat/implant jest nas w stanie dobrze zrozumieć, jeśli zwracamy się do niej używając prostych, niezłożonych zdań.
- Osoby Głuche, niedosłyszące wydają charakterystyczne dźwięki, tak jakby próbowali wypowiedzieć słowa, które właśnie migają. Czasami możemy rozpoznać te słowa, które osoba chce wypowiedzieć są to np. łatwe
i krótkie imiona, nazwy rzeczy. - Głusi posługują się językiem migowym, który jest dla nich językiem naturalnym, natomiast język polski jest dla nich językiem obcym i z tego wynika niezrozumienie niektórych słów w języku polskim. Głusi od urodzenia myślą w języku migowym.
- W Polsce Głusi komunikują się wykorzystując; PJM -Polski Język Migowy, SJM- System Językowo Migowy.
- Głusi mają również ‘’znak przypisany do imienia’’. Nadanie znaku wiąże się ze znakiem charakterystycznym dla danej osoby Głuchej, co podkreśla jej osobowość. Cechą mogą być na przykład kręcone włosy- wtedy, zamiast migać za każdym razem imię, migają ten charakterystyczny znak. Osoba ta może mieć kilka’’ imion’’, jedno używane w rodzinie, drugie w miejscu pracy itd.
- Bezpośredniość w rozmowie. Głusi są zawsze bezpośredni podczas komunikacji. Jeśli coś im się nie spodoba od razu otwarcie o to zapytają, skomentują. Jest to dla nich naturalne.
- Brak prywatności to kolejna cecha społeczności Głuchych. Pytania na temat ich stanu cywilnego, stanu zdrowia, wynagrodzenia mogą wydawać się co najmniej nieuprzejme dla słyszących. Jeśli ktoś wyzna coś w tajemnicy osobie niesłyszącej wiadomości mogą być rozpowszechniane w społeczności osób niesłyszących.
Jestem ciekawa czy czymś Was zaskoczyłam.