Blog o Głuchych

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób zwrócić uwagę osoby Głuchej? W jaki sposób możemy to zrobić formalnie i nieformalnie? Pamietajmy o tych zasadach próbując komunikować się z osobą Głuchą – kultura Głuchych

FORMALNIE

Jeśli chcemy porozmawiać z osobą Głuchą, a jest ona od nas odwrócona, możemy klepnąć ją lekko w ramię.

Kiedy osoba Głucha znajduje się w pewnej odległości od nas i nie jest możliwe nawiązanie kontaktu wzrokowego poprzez np. pomachanie ręką. Wtedy można zwrócić się do osoby stojącej bliżej, jeśli udało się pochwycić jej spojrzenie i poprosić o zwrócenie uwagi osobie, z którą chcemy nawiązać kontakt.

Jeśli osoba niesłysząca znajduje się dalej od nas, ale może nas spostrzec wzrokiem, wystarczy, że pomachamy dłonią, gazetą tak by te przedmioty znalazły się w zasięgu jej wzroku. Nie machajmy bezpośrednio przed twarzą.

Jednym z częściej stosowanych sposobów jest wywoływanie wibracji poprzez uderzanie stopą w podłogę, dzięki czemu wibracje zostaną odebrane przez daną osobę.

Przy spożywaniu posiłków, kiedy osoba Głucha nas nie widzi, uderzamy otwartą dłonią lekko w stół.

*Uderzenie kostkami lub zamkniętą piąstką będzie oznaczało ,, smacznego”.

NIEFORMALNIE (wśród znajomych, rodziny, przyjaciół)

W celu pośpieszenia, zawołania osoby, która jest w łazience lub w innym pomieszczeniu – migamy światłem.

Dozwolone jest rzucanie lekkim przedmiotem np. paczką chusteczek, małą poduszką w osobę Głuchą, w obrębie jej wzroku, lub obok niej, co spowoduje wibrację spadającej rzeczy.

Kolejnym ciekawym sposobem jest wysłanie SMS lub przedzwonienie do osoby Głuchej, która jest np. w innym pomieszczeniu. Poczuje ona wibracje lub jeśli w tym czasie będzie korzystać z telefonu, od razu zauważy, że jej potrzebujemy.

Categories: